Nemzeti ünnep

Publikálva: 2023. március 20.

Partium-szerte is megemlékeztek a március 15-i nemzeti ünnepen az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. Elődeink 175 évvel ezelőtt mondtak nemet az elnyomó, zsarnoki uralomra és fegyvert ragadva, és mondtak igent életük árán is a szabadság és egyenlőség eszményére.

A forradalom és szabadságharc egykori szereplőire és történéseire emlékező ünnepi rendezvényeken a Partiumi Falugazdász Hálózat falugazdászai is részt vettek. Az emlékműveknél koszorúk elhelyezésével, csendes főhajtással tisztelegtek a hős elődök emléke előtt, akik bátorsággal, életüket, vagyonukat, testi épségüket nem kímélve keltek a haza oltalmára és vették ki részüket a szabadságharc küzdelmeiből.


Az 1848-as márciusi eseményekre az egyes partiumi településeken már március 12-én, vasárnap megemlékeztek. A Bihar megyei Örvénden a délelőtti istentiszteletet követően koszorúkat helyeztek el a falu hősi halottainak emlékművénél. A megemlékezésen Cseke Attila fejlesztési miniszter is jelen volt. Az örvéndi ünnepi rendezvényen szervezetünket Bucsás Sándor, Sebes-Körös térségi falugazdász képviselte. 



Ugyancsak a vasárnapi istentisztelet után rótták le kegyeletüket a szabadságharc hőseire emlékezve Szilágyzoványon. A megemlékezésen a Partiumi Falugazdász Hálózatot Somogyi Zalán falugazdász képviselte.

 

Március 12-én a hagyományőrző lovashuszár-század felvonulásával és színes ünnepi rendezvényekkel emlékeztek a forradalom és szabadságharc 175-dik évfordulójára a Máramaros megyei Koltón is. Mint ismeretes, 1847-ben, hathétig a helyi Teleki-kastélyban töltötte mézes heteit Petőfi Sándor fiatal hitvesével, Szendrey Júliával. A Koltón töltött hetek alatt Petőfi 28 költeményt írt, köztük híres elégiáját, a Szeptember végén címűt. Emléküket, a Petőfi-múzeumnak is otthont adó Teleki-kastély udvarán, a március 15-i ünnepi rendezvények központi helyszínén 1998 óta szoboralkotás őrzi. Az alkotás előtt a Partiumi Falugazdász Hálózat nevében Tar Bálint, máramarosi falugazdász helyezett el koszorút.



Március 12-én, a vasárnapi istentisztelet után Bartos Tímea falugazdász az Avasújváros központján lévő Szabadság-szobornál, majd Kőszegremetén a Széchenyi-szobornál koszorúzott. Bartos Tímea és az avasújvárosi Bokréta néptánccsoport népviseletben, verses, énekes előadással emlékezett az 1848-as magyar forradalom és szabadságharc hőseire.



Március 15-én Szatmárnémetiben Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője és Szabó Tímea falugazdász a Petőfi szobornál koszorúzott. 



Szintén szervezetünket képviselte március 15-én a lelei ünnepségen Nagy Mátyás, a nagyváradi Szacsvay-szobornál tartott ünnepi rendezvényen Antal József, a székelyhídi megemlékezésen Gődér Imre, valamint a szilágykrasznai 1848-as emlékmű koszorúzásánál Sütő Attila és Somogyi Zalán is.



Érmihályfalván Nagy László helyezte el az emlékezés koszorúját a helyi Petőfi táblánál. Helytörténeti érdekességként, a Petőfi-táblát viselő tömbház helyén a 19-dik század derekán az a fogadó állt, amelyben Petőfi Sándor megszállt és itt írta Legszebb versem című költeményét.



Menü

Főoldal

Navigáció